2026-05-14

Nya bilder på småttingarna som nu har fyllt 4 veckor redan.

Nu börjar dom komma fram och klättrar mer än gärna på byxbenen eller försöker ta sig upp på axeln när vi sitter hos dom och umgås. Tänk att instinkten att ta sig uppåt finns redan:) Dom har blivit super duktiga på att gå på lådan redan och den är dessutom bästa lekplatsen.


 Fiona är en fantastisk mamma katt som är erfaren och trygg. 

Hon finns hos småttingarna hela dagarna men tar en runda i huset eller vill gå ut korta stunder nu. 

Jag lägger ut video filmer på gänget och skickar så klart foton hem till dom nya ägarna med jämna mellanrum och när nu dom börjat bli mer aktiva så är det betydligt enklare och dom hittar på massa bus och ger oss fler möjlighet.:)

Fiona och Zeus

Skapad av Ai men självklart med bild på Fiona och Zeus som orginal.Det var en så otroligt verklig och vacker bild så vill dela med mig.

Zeus

       Pappa katt

       KCH Gremlineva Zeus*NL /SE

          Röd

          Ems SIB d 22

          Bärare av colorpoint

          Bärare av Sunshine/Corin 


Han är en super snygg import från Aleksandra Bruin i Nederländerna som snart fyller två år.

Bra benstomme med stora mjuka snöskor till tassar som en äkta sibirisk katt och vackert byggd. Perfekt rörelsemönster.

Han var otroligt fokuserad på Fiona och ej kontaktbar för oss de första dagarna. 

När han sen  var klar med sitt uppdrag blev han en härligt go, nyfiken, positiv och busig kille som verkligen tyckte det var roligt att rusa omkring ute i tjejernas kattgård. Han hittade leksaker som han kastade omkring och jagade i snabba rusningar fram och tillbaka. Kul att få lära känna  Zeus som vanlig sibirisk katt och inte bara en avelshane. En härlig och väldigt snäll kille!

Mamma katt

CH Basilic Blessing Joyful Fiona*USA/SE

Svartsköldpaddtabby-vit

EMS SIB f 09 22

Ej bärare av genen colorpoint

Bärare utav Sunshine/Corin


Import från Milwaukee, USA

Fiona är vår drottning!

Vacker med en fantastisk färg. Hennes ben och vinklar är som en stark pall, hennes kropps konstruktion är perfekt och hon när hon går så ser det ut som hon svävar fram.

Lugn, stabil och bara så snäll. Klok som få och så lätt att prata med. Hon har nog ett sjätte sinne och förstår vad vi säger och ber henne om.

Sen har hon sina roliga egenskaper som gör henne väldigt rolig och speciell.

Hon älskar att sitta ute i regnet bli riktigt blöt och lyssnar efter goda daggmaskar som kryper upp mmm gott:) Sen att komma in och bli torkad / masserad med en handduk och när hon nästan är torr ..då börjar leken ..det bästa hon vet.. att ha dragkamp med handduken, snurrar runt och åka med när vi springer omkring i huset släpades på henne.

Här presenterar vi nu deras småttingar.

På bilderna är dom 5 dagar.

Alla är bokade.

1 Hane född kl.16:07

Midas Morpheus

Röd  tabby

Reserverad av Ruben & Lena


2 Hane född kl.16:24

Magical Montez 

SIB n 09 22 Svart med vitt tabby

Tingad utav Peter & Rikard

3 Hona  född kl. 17:15

My my my Mimosa

SIB d 09 22 Röd corin tabby med vitt 

Beställt Laboklin XXL 2026-05-21

Stannar kvar hos oss


Kattungarnas kommande stamtavla


Stamtavla SVERAK

Inavelsgraden är låg och i 5e generarationen är det 62 unika förfäder.

0,00% i inavelsgrad.

Inavelsgrad i 8e generation i Sverak 1,00%



Pedigree Pawpeds

Inavelsprocent 4 generationer 0,00%

Totalt i Pawpeds 2,79%



Lite kort fakta om blivande föräldrars hälsostatus:

Båda blivande föräldrarna har blodgrupp A/A

och dom är ej bärare utav B-blod.


Blivande Mamma katt Fiona är nu inför parning scannad med friskt hjärta en 6e gång den 3 november 2025.

Pkd scannad med friska njurar 2020-08-10 och vi passade på att göra ett extra ultraljud på hennes njurar 2025-11-03. 

Känns viktigt då just Fiona och hennes linjer och genetik är grunden i vårt katteri. Båda hennes njurar är friska och fina.


Hon är även testad i Mycatdna för 50 olika sjukdomar med enbart fri/ clear som test svar.

Länk till hennes MYCATDNA resultat.

Senaste parasit test taget nu inför parning 15-20 oktober 2025

Inga parasiter funna i First Vets största test.

2026-01-14 FIV/ FELV helt normalt.




Blivande pappa katt


Zeus är HCM scannad första gången 2025-03-09 med normalt frisk hjärta och även PKD fri.

HCM & PKD scannad frisk och med fin fina friska organ andra gången

2026-04-17

Han har precis som Fiona testats för 50 olika sjukdomar via MYCATDNA.

Inga parasiter funna i First Vets största test inför parningen.

2026-05-19 FIV/ FELV helt normalt.

4 Hane född kl. 17:44

Mavros Mildflame

SIB d 09 22 Röd spotted med vitt 

Tingad av Gabriella & Magnus 

5.Hona född kl. 18:50

Majesté Mireya

SIB f 09 22 Svart sköldpadda med vitt tabby

Tingad av Olivia  & Simon

6. Hona född kl. 19:17

Moonveil Mistral

SIB fu 24 Svart corin tabby med vitt

Reserverad av Katarina med familj

7. Hane född kl. 21:15

Morozov Montoro

SIB n 09 22 Svart med vitt tabby.

Tingad av Mathilde, Patrik, Molly & Ebba

Vaccinationer

Alla katter i Sverige rekommenderas att vaccineras mot:

  • Kattpest (parvovirus)

  • Kattens herpesvirus (kattsnuva)

  • Kattens calicivirus (kattsnuva)

Tillsammans kallas dessa ofta för “trippelvaccinet”.


Kattungar bör grundvaccineras i två omgångar:

  • Första dosen:Vid ca 7–8 veckors ålder

  • Andra dosen:Vid 12–13 veckors ålder

  • Tredje dosen: Vid ca 1 års ålderges en tredje spruta som förlänger skyddet.

Därefter behöver katten påfyllnadsdoser:

  • Vanligtvis vart tredje årmot kattpest

  • Årligen mot kattsnuva (herpesvirus och calicivirus)



Kattsnuva orsakas av flera olika smittämnen, både virus och bakterier. I kattsnuvavaccinet ingår dels kattens rhinotracheitvirus och del

skattens calivirus. Båda dessa virus är mycket smittsamma och har potential att orsaka allvarlig sjukdom hos ovaccinerade djur, särskilt hos unga eller svaga individer. Det är viktigt att känna till att katter trots vaccinering kan bli smittade och rentav utveckla symtom av de här virusen, men sjukdomen brukar bli mildare. Kroniska smittbärare är vanligt. Det finns även andra virus och bakterier som kan ge kattsnuva.

Vaccinera mot kattsnuva!

Kattpest (felint panleukopenivirus) är ett parvovirus och är en mycket smittsam sjukdom som kan smitta katter i alla åldrar, så det är viktigt att vaccinera katten mot det. Viruset kan föras hem av djurägare via exempelvis skorna till en innekatt, så även innekatter ska vaccineras mot kattpest!

Försäkring

Försäkrade i Svedea är dom redan direkt via Fionas avelsförsäkring och vi ser gärna att dom får fortsätta att vara försäkrade hos just Svedea livet ut.

I Fionas avels försäkring ingår även en så kallad " dolda fel försäkring" upp till er kattunge fyllt 3 år.


Kom sen ihåg att när ni har er kattunge försäkrad i Svedea ingår fria telefon samtal med First vet. där ni kan få gratis rådgivning utav veterinär.



Vårat Svedea ombud heter Liselott Ekberg är själv hunduppfödare och en fantastiskt kunnig och hjälpsam människa.

Hon nås på mejl

liselott.ekberg@svedea.se

eller telefon 072-0857108


När det närmar sig hämtning så brukar jag alltid fråga er om Liselott får kontakta er och om jag får dela era kontakt uppgifter till henne.

Kattungen ska vara försäkrad i erat namn den dagen ni kommer och hämtar hem den.

Är den inte försäkrad lämnar den inte vårat hus...hårt ..ja men för att vi älskar alla våra småttingar.



Så här går det till framöver :

Jag kommer att fortsätta lägga ut bilder på småttingarna och deras utveckling här på deras hemsida, på facebook och skicka till er.


Ni får väldigt gärna läsa igenom

När din kattunge kommer hem 

under veckorna som är kvar tills ni kan hämta eran småtting. 


När era småttingar är i 4-5 veckors ålder (16/5 - 30/5) planerar vi tillsammans in erat första besök och då är det bra för båda parter att vi skriver ett tingningsavtal och att ni då betalar tingningsavgiften som är 5000sek.

Ni självklart välkomna att efter ök hälsa på fler gånger:)

Vid 5-6 veckors ålder registrerar jag dom i Sverak som då utfärdar deras stamtavla som är en värdehandling och den följer med er hem när ni hämtar er kattunge.


Vid 8-9 veckors ålder är det dags för första veterinär besöket och då lyssnar vi en första gång så att hjärta och lungor låter bra, dom får sitt id nummer i ett litet i Europa godkänt microchipp insatt i nacken och sin första trippel vaccination. Veterinären skapar en personlig vaccinations bok där dom skriver i datum för både utförda vaccinationer och när det är dags för er att ta påfyllnads dosen och det ska ni göra vid kattens 1 års ålder. Se till att det fortsätts att fylla i vid varje påfyllnads dos.


Vid 12 veckors ålder är det dags för veterinär besök 2 och vaccination 2. Vi lyssnar åter på hjärta och lungor.


Vid 13 veckors ålder är det dags för kastrering. På hanarna är det ett mindre ingrepp som läker på tre-4 dagar. På honorna tar det lite längre tid och ni får räkna med att läkningsprocessen tar minst 10-14 dagar. Det betyder att ni som tingat honor får planera in att hämta henne vid kanske 15-16 veckors ålder.


Efter kastreringen är det dags för det sista veterinär besöket och då skriver veterinären ett veterinär besiktnings intyg på varje kattunge. Det intyget får ej vara äldre än 7 dagar när ni hämtar er kattunge så här måste vi hjälpas åt att planera:)

Samma intyg skickar jag sedan en kopia till vårt försäkringsbolag Svedea och ni får så klart med orginalet hem när ni hämtar er katt. Jag behåller en kopia.


SEN ÄNTLIGEN...är det dags för er att komma och hämta er nya familjemedlem!

Den dagen skriver vi ett överlåtelseavtal och vi använder SVERAKs avtal. 

Vi loggar in på SVERAKS hemsida och gör överlåtelsen även digitalt (vi flyttar er kattunge från mig som ägare till er som ny ägare i Sveraks digitala ägarregister)


Därefter har vi kvar att ni ska logga in på Jordbruksverkets kattregister och registrera er kattunges ID nummer som är detsamma microchipp nummer som dom fick insatt vid 8 veckors veterinär besöket och det finns i siffror både på deras stamtavla och i deras vaccinations bok, namn och telefonnummer  på den veterinären samt lite andra igenkännings uppgifter på er katt som

t ex kattens färg, ev. speciella kännetecken.


Först därefter lämnar vi över era katt ägarhandlingar och er kattunges med- följande dokument.


Sen får ni åka hem:).... men först måste vi få krama om och säga hej då ordentligt till vår nu er högt älskade småtting. 



Det ni måste se till innan ni kommer och hämtar är 

1)

att ni har en hård transport bur med er som har en bur dörr och den ska vara i metall.

2)

att er kattunge redan är försäkrad i erat namn från och med hämtnings dagens datum.

3)

se över swish och höj beloppsgränsen tillfälligt så att ni kan betala återstående 11000sek för er kattunge.

4)

någon vuxen måste ha bankid



Gremlineva Zeus*NL as a kitten.

Thank you for the photo Aleksandra Bruines @ Gremlineva

Fiona


Susanne & Per Bornestrand och Frozen Tundra's Santino

tackar för att du besökt vår hemsida och hälsar dig varmt välkommen tillbaka.

Är du intresserad utav en kattunge eller om vi skulle tillfälligtvis ha en äldre katt som ska gå i pension eller om du bara har frågor och funderingar kring Sibiriska katten är du varmt välkommen att kontakta oss på telefon eller mejl.